Tydzień Edukacji Globalnej 2017 w Szkole Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie.

20 listopada 2017

Trwa Tydzień Edukacji Globalnej, którego koordynatorem jest pani Irena Ząbek. Dzieje się dużo i będzie się działo przez cały tydzień: już 20.11, w poniedziałek pojawiły się na szkolnych korytarzach gazetki, plakaty, wystawy prac konkursowych, prezentacje multimedialne, wystawy owoców i roślin z całego świata – wszystko to jest związane z realizacją tematów lekcji w ramach projektu edukacji globalnej pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas.”

Odbywają się spotkania z wolontariuszami pracującymi w Kenii, Tajlandii, i innych krajach potrzebujących naszej pomocy, np. Angoli. Nie tylko zdobywamy wiedzę, ale i działamy na rzecz zmniejszenia biedy, ubóstwa, likwidacji głodu  oraz uczciwej pracy i płacy – „fair trade”, poprzez współpracę z Fundacją Kenya Asante Sana Polska” i  Fundacją „Podaruj Dzieciom Uśmiech”. Zbieramy żywność, ubrania, zabawki, czy makulaturę, którą sprzedajemy, aby nieść pomoc ludziom i ochronić drzewa.Za akcje wolontariackie i treści o markach Fair Trade odpowiedzialna jest pani Anna Szumel i pani Magdalena Krakowiak. Dowiadujemy się jaka jest prawdziwa cena telefonów komórkowych, jak na nasze półki sklepowe trafia kakao, kawa, banany i przyprawy z dalekich krajów globalnego południa, zastanawiając się nad realną ich ceną. Te tematy realizują panie Krystyna Szymkowska i Karolina Widyńska.

Dużą wagę w tegorocznym TEG zwracamy na cele związane z ochroną środowiska przyrodniczego: życie pod wodą, życie na lądzie, ochronę różnorodności biologicznej, rozsądną konsumpcję, odpady, energię i zmiany klimatu. Za te akcje odpowiedzialni są: pan Krzysztof Błocki, pani Elżbieta Borowska i pani Irena Ząbek.

Przeprowadziliśmy konkurs prac plastycznych na temat: „Co możemy zrobić, aby uratować świat przed zniszczeniem?” Wpłynęło 50 prac uczniów, a po ocenie Jury najciekawsze znalazły się na wystawie. Uczniowie klasy 3 C gimnazjum wykonali prace albumowe o ochronie lasów, w tym tropikalnych, parków narodowych, różnorodności biologicznej.  Uźródło informacji: zniowie klasy 3 D i innych pod opieką pani Elżbiety Borowskiej wykonali plakaty i prezentacje multimedialne na temat ochrony życia w wodzie i na lądzie oraz zagrożonych wyginięciem gatunków.

Zagadnienia dotyczące wartości, praw człowieka i bezpieczeństwa wykonują pani Jolanta Bobryk, pani Judyta Kryska oraz pani Magdalena Cebulska.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej podczas lekcji poznajemy realia życia ludzi półkuli południowej i zadania jakim świat, a zarazem każdy z nas musi sprostać, by zrealizować cele zawarte w Agendzie ONZ 2030. Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć i przemyśleń! Będziemy dalej prezentować wydarzenia z TEG 2017.

Informacje na stronie szkoły http://www.markiewicz.edu.pl/

Fotorelacja na https://www.facebook.com/grupazagranica/photos/pcb.521218711567259/10155357435535000/?type=3&theater

Grażyna Kurowska