TEG 2017 - Przyszłość świata zależy od nas! (realcja szkół sieci warmińsko-mazurskiej)

24 listopada 2017

W piątek, 24 listopada br. Szkoła Podstawowa w Pogorzeli zorganizowała podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej. Wzięli w nim udział uczniowie placówki oraz przedstawiciele innych gołdapskich podstawówek. Szkoły prezentowały własne, artystyczne wizje przyszłości. Niestety większość z nich nie była optymistyczna. Ludzkość mieszkać będzie w podziemnych tunelach lub zostanie zastąpiona przez społeczeństwo krasnoludów. By temu zapobiec musimy działając lokalnie myśleć globalnie i pamięć, że przyszłość świata zależy od nas.

Zebranych gości zachwyciła makieta miejscowości z marzeń - Pogorzeli przyszłości. Każdy z jej sześciu elementów został zaprojektowany i wykonany przez inną grupę wiekową. Makieta uwzględniała nowoczesne drogi i auta elektryczne, uniwersytecką klinikę, posterunek policji, dom kultury i seniora, a nawet fabrykę czoko-czoko...

Po prezentacjach odbyły się kilkugodzinne warsztaty poświęcone tematom niwelowania nierówności i świadomego, zrównoważonego rozwoju. Obchody zakończyło zakopanie kapsuły czasu zawierającej przesłanie dla przyszłości i podpisy uczniów. Tuż obok szkoły zasadzone zostało drzewa pamięci.

Relacje na stronie gminy Gołdap (link)  oraz na https://www.facebook.com/UMwGoldapi/photos/pcb.985223774952222/985221898285743/?type=3&theater

Grażyna Kurowska