10.12.2019 (wtorek) 20.00 Webinarium #6 "Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytany" ZAPRASZAMY!

10 grudnia 2019

ZAPRASZAMY NA WEBINARIUM #6 10 grudnia 2019 godz. 20:00

Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytany.

 • Gdzie jesteśmy - 30 lat po przyjęciu KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 roku - w kwestii rozumienia i realizacji praw dziecka.
 • Nowe odczytywanie praw dziecka w podejściu Janusza Korczaka.
 • Wyzwania i dylematy, dotyczące praw dzieci w międzykulturowości.
 • Podejście do nauczyciela jako praktyka i zaangażowanego badacza codzienności szkolnej.
 • Badania jako podstawę oddziaływań dydaktycznych i wychowawczych oraz rozwoju zawodowego nauczyciela, rozwoju społeczności klasowej i szkolnej.
 • Badania partycypacyjne jako model badań i działań na rzecz  praw dziecka w przestrzeni  klasy i szkoły.

Prowadzi: Urszula Markowska - Manista

Adiunkt na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor MA in Childhood Studies and Children's Rights na University of Applied Sciences Potsdam.

Prowadzi badania terenowe i partycypacyjne. Jej działalność naukowa koncentruje się na problematyce studiów nad dzieciństwem w perspektywie międzykulturowej, dotyczy m.in. dziecka marginalizowanego i dyskryminowanego i jego praw w kontekście edukacji i wychowania w różnorodnych kulturowo środowiskach.

Prowadzi badania w Afryce Środkowej, w Rogu Afryki, na Kaukazie oraz wśród osób z kontekstem migracyjnym w Polsce. Nie ogranicza się wyłącznie do działań naukowo-badawczych, ale także wykorzystuje wiedzę naukową w praktyce – szkoli kadry akademickie, nauczycieli, pedagogów i psychologów oraz studentów z Europy Środkowej i Wschodniej w ramach międzynarodowych szkół letnich UNESCO (2008-2018), w ramach projektów UNICEF (2018-2019) i projektów UE (2006-2020). Od lat działa na rzecz Afryki i osób pochodzenia afrykańskiego w Polsce. http://www.contemporarynomad.pl/

REJESTRACJA - LINK

 


ODBYŁY SIĘ JUŹ WEBINARIA:

WEBINARIUM #1
Globalne wyzwania: o czym mówią nam Cele Zrównoważonego Rozwoju? Co jest ważne dla mnie i dla Ciebie?

• Współzależności i wyzwania globalne - czym są? jakie są? Perspektywa indywidualna, krajowa i globalna
• Cele Zrównoważonego Rozwoju - kilka słów o agendzie oraz o tym jak jest realizowana,
• Co to znaczy, że „nikogo nie zostawimy w tyle”?
• Kilka słów o podziale świata. Dlaczego łatwiej jest nam go takim zrozumieć?
• Jak o tym mówić, czyli kilka słów o Kodeksie i o tym jak zacząć mówić o wyzwaniach, a nie problemach.

Prowadzącą była:

MARTA GONTARSKA - edukatorka, rzeczniczka i trenerka. Prowadzi projekt europejski „Razem rozwijamy kompetencje: europejskie sieci obywatelsko-uniwersyteckie na rzecz globalnej edukacji w zakresie migracji, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju we współzależnym świecie (InterCap)”. Przez ostatnie trzy lata współpracowała z ośrodkami akademickimi w Polsce w celu włączenia edukacji globalnej do programów studiów na kierunkach pedagogicznych w ramach europejskiego projektu „Nauczycielki zmieniają świat”.

Tematyką rozwojową zajmuje się od 2007 roku, w tym postkolonialną edukacją globalną. Jest autorką raportów i analiz z zakresu współpracy rozwojowej oraz edukacji globalnej, a także wielu materiałów edukacyjnych, w tym współredaktorką monografii naukowej „Edukacja globalna. Polskie konteksty i inspiracje” (Wydawnictwo Naukowe DSW), redaktorką czwartej edycji poradnika „Jak mówić o większości świata? Jak rzetelnie informować o krajach globalnego Południa?” oraz autorką dwóch tekstów w zbiorze „Globalna układanka, czyli jak definiować problemy globalne, rozumieć je i zajmować się nimi.”

 WEBINARIUM #2
Prawa człowieka a wyzwania globalne

 • Czym jest niepodzielność i współzależność praw człowieka: dlaczego powinniśmy myśleć całościowo i globalnie o prawach politycznych, społeczno-ekonomicznych i solidarnościowych?
 • W jaki sposób naruszenia praw człowieka mogą być przyczyną ubóstwa? Co mają z tym wspólnego korporacje?
 • Jakie są działania globalne (na przykład ONZ) a także lokalne na rzecz redukcji ubóstwa poprzez poprawę przestrzegania praw człowieka?

Prowadząca była:
WERONKA ROKICKA - wykładowczyni w Katedrze Azji Południowej Uniwersytetu Warszawskiego; absolwentka indologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie adiunktka na Wydziale Orientalistycznym UW. Dzięki stypendium rządu indyjskiego i programowi Erasmus Mundus studiowała w Indiach i Nepalu. W latach 2011-18 pracowała dla polskiej sekcji Amnesty International, gdzie zajmowała się obszarem praw kobiet i dyskryminacji. Zawodowo śledzi stan przestrzegania praw człowieka i sytuację polityczną w Indiach, Nepalu i Bangladeszu, w tym szczególnie problematykę praw kobiet i przemocy wobec kobiet.

 


WEBINARIUM #3
Klimatyczne fakty i mity

Prowadzili:
Jan Chudzyński

Ukończył studia na kierunku ekonomia rozwoju. Interesuje się badaniami w nurcie political ecology, degrowth oraz wpływem gospodarki i ekonomii na środowisko i społeczeństwo. Jest przekonany, że w dużej mierze to idee ujęte w programach nauczania ekonomii i nauk o zarządzaniu są źródłem kryzysów z jakimi współcześnie się mierzymy. W IGO zajmuje się przygotowywaniem materiałów i analiz.

Marcin Popkiewicz
Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie”. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. Przewodniczący polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil) i członek rady programowej INSPRO. Laureat głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu 2015”, „Economicus 2016” za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną oraz „Promotor Energetyki Odnawialnej 2016”. Wraz z zespołem redakcji „Nauka o klimacie” laureat przyznawanej przez MNiSW oraz PAP nagrody „Popularyzator Nauki 2017”.


WEBINARIUM #4
Czy potrzebne są nam granice? Współczesne kryzysy humanitarne a migracje.

• Uchodźcy w kontekście współczesnych konfliktów zbrojnych
• Kim są uchodźcy wewnętrzni?
• Dlaczego ludzie migrują także z miejsc, w których nie ma konfliktów zbrojnych?
• Kto tak naprawdę ma prawo decydować o mobilności ludzi na świecie?
  Czy potrzebne są granice? Czy ruch powinien być nieograniczony?

Prowadziła:
Marta PIETRUSIŃSKA (Wydział Pedagogiczny, Uniwersytet Warszawski) – socjolożka i pedagożka, doktorka nauk społecznych. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu migracji, międzykulturowości oraz edukacji obywatelskiej. Zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z mniejszościami kulturowymi i religijnymi (m.in. muzułmanie), a także wykorzystaniem edukacji obywatelskiej dorosłych w procesach integracyjnych grup mniejszościowych i większościowych. Pracuje, uczy i prowadzi badania na Wydziale Pedagogicznym oraz w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.


WEBINARIUM #5

Najpilniej strzeżona tajemnica XXI wieku: przyczyny głodu i ubóstwa na świecie.
 

Jak definiujemy ubóstwo i głód?
Czy się one różnią od biedy i niedożywienia?
Dlaczego 1,25 USD na dzień to granica ubóstwa?
Jakie są przyczyny ubóstwa i głodu – perspektywa systemowa;
Co mają z tym wspólnego Cele Zrównoważonego Rozwoju? (czyli o ubóstwie i głodzie jako wyzwaniach globalnych)
Jak zacząć pracę z uczniami na te tematy?
jak mówić o ubóstwie i głodzie, kiedy w Polsce/ w mojej klasie/ szkole są osoby, które są biedne lub głodne – wskazówki dot. działań edukacyjnych i dostępnych materiałów;
Jakie są dostępne wybrane materiały i cwiczenia? 

Prowadziła: Marta GONTARSKA – edukatorka, rzeczniczka i trenerka. Prowadzi projekt europejski „Razem rozwijamy kompetencje: europejskie sieci obywatelsko-uniwersyteckie na rzecz globalnej edukacji w zakresie migracji, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju we współzależnym świecie (InterCap)”. Przez ostatnie trzy lata współpracowała z ośrodkami akademickimi w Polsce w celu włączenia edukacji globalnej do programów studiów na kierunkach pedagogicznych w ramach europejskiego projektu „Nauczycielki zmieniają świat”.


TEMATYKA I TERMINY 6 WEBINARÓW  - POBIERZ


 • Webinarium jest realizowane przez IGO przy współpracy z www.Webinaria24.pl.
 • Webinarium jest częścią projektu 49/2018/M "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II", współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2019 roku.
 • Przedstawiane treści wyrażają wyłącznie poglądy Autora/Autorki - Prowadzącej/Prowadzącego webinarium, nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.

Polecamy