Europejski Rok na rzecz Rozwoju. Jak rozmawiać o problemach współczesnego świata?

12 października 2015

10 września 2015 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja zorganizowana z okazji Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju na temat

Jak rozmawiać o problemach współczesnego świata?
Edukacja globalna w polskiej szkole

Celem konferencji było przybliżenie uczestnikom idei Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju, zwrócenie uwagi na rolę edukacji globalnej w kształtowaniu odpowiedzialnego społeczeństwa, podniesienie świadomości na temat problemów rozwojowych na świecie i globalnych współzależności, propagowanie innowacyjnych działań edukacyjnych z zakresu edukacji globalnej realizowanych w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce.

W trakcie konferencji dr Robert Łuczak zaprezentował podstawowe zagadnienia dotyczące edukacji globalnej, zróżnicowania społecznego, ekonomicznego, politycznego globalnego południa.

Uczestnicy zostali też zapoznani z projektami Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie i zachęceni udziału w szkoleniach oraz działaniach ORE. W przerwie można było obejrzeć wystawę zdjęć Michała Piętosy z wypraw do Kamerunu, gdzie - razem z młodzieżą - realizuje projekt „Młodzi dla Kamerunu”, o którym opowiadał w drugiej części konferencji.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się prelekcja Agnieszki Doberschuetz na temat jej pobytu na Filipinach i akcji pomocowych, jakie organizuje dla mieszkańców wyspy Cebu. Magdalena Żelazny-Stokłosa z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu przybliżyła uczestnikom problem pomocy Unii Europejskiej dla krajów globalnego południa.

Konferencja spotkała się z dużym uznaniem uczestników, którzy podkreślali aktualność podejmowanych tematów oraz ich praktyczny wymiar.

Dorota Dąbrowska
Iwona Tarnawa- Januszek
Piotr Januszek

Piotr Januszek

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.